Vypočtěte si energetické nároky svého těla. Jen tak můžete správně hubnout

Snažíte se zhubnout a pořád vám to nejde? Možná děláte pár chyb, které si ani neuvědomujete. Vypočítejte si svůj bazální metabolismus.

Denní kalorická potřeba je individuální údaj. Jinou kalorickou potřebu budete mít při sedavém zaměstnání a jinou, pokud pracujete fyzicky. Její výpočet lze provést více způsoby, třeba na kalkulačce na internetu. 1 kalorie = 4,187 joulů.

Vypočtěte si bazální metabolismus

Číselný údaj, který vám vyjde po vypočtení bazálního metabolismu neboli bazální metabolické úrovně – BMR vám napoví, jaké má vaše tělo energetické nároky při tělesném a duševním klidu. Budete vědět, kolik tělo potřebuje kalorií, aby bylo schopné zachovávat základní tělesné funkce. Příkladem je žena s průměrnou váhou 58 kg, násobené indexem, s výsledkem 1113,6 kcal, tedy 4662,4 kj.

  • Muži – hmotnost v kg x 21,6 = údaj v kcal
  • Ženy – hmotnost v kg x 19,2 = údaj v kcal

Index tělesné aktivity

Pak je třeba určit index tělesné a duševní aktivity. Číselné hodnoty jsou 3.

  • index 1,4 – máte sedavé zaměstnání, přeprava do práce MHD nebo autem, občas lekce plavání nebo jógy a o víkendu procházka
  • index 1,7 – máte sedavé zaměstnání, ale jste sportovně aktivní, jezdíte na kole, hodně chodíte pěšky, několikrát týdně sportujete a víkendy trávíte formou aktivního odpočinku, nebo máte fyzicky náročné povolání a po práci se snažíte relaxovat
  • index 2,0 – jste stále v pohybu, v práci si nesednete, několikrát týdně a o víkendu aktivně sportujete

Denní kalorická potřeba

Denní kalorická potřeba se vypočte, když se bazální metabolismus BMR vynásobí indexem tělesné aktivity. Výše uvedený výpočet BMR 1113,6 kcal ženy, která si zvolila index 1,7, vynásobíme a dostaneme 1893,12 kcal, tedy 7926,1 kj. Průměrná denní kalorická potřeba 7926 kj, což je objem energie, při jehož příjmu nebude při uvedeném způsobu života tloustnout ani hubnout.

Začněte hubnout

Pokud bychom chtěli mít výsledek přesnější, je třeba zohlednit pohlaví, hmotnost, stupeň tělesné aktivity, ale navíc i věk, podíl svalové hmoty v těle, aktuální životní období, kam zasáhne těhotenství, laktace i přechod a další faktory. Můžete se obrátit i na odborníky a nechat si vypočítat jídelníček. Ale i podle těchto základních výpočtů se můžete snadno orientovat.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments