Za 650 Kč nakoupím to, co v Lidlu nebo Albertu za 2500 Kč. Měsíčně tak šetřím 10 tisíc za potraviny

Vysoké ceny potravin jsou opět velkým tématem. Kdo očekával, že se snížení daně z přidané hodnoty nějak zvlášť propíše do výsledných cen na regálech, byl jednoznačně zklamán. Některé řetězce sice ostentativně upravily ceny o pár haléřů směrem dolů, ovšem místy to působilo až jako výsměch zákazníkům.

Úplně jiné ceny

Obzvlášť když člověk ví, za jaké ceny se potraviny prodávají jinde, a tím není myšlena hned cizina, ale i různé prodejny, kde se specializují právě na levnější sortiment potravin.

V posledních dvou letech podobných obchodů vyrostlo jako hub po dešti. A existují lidé, kteří se v nich naučili nakupovat takovým způsobem, že už jinam nechodí, a za měsíc ušetří nemalé částky.

Začalo to v roce 2022, když jsme zjistili, že nákupy ve velkých řetězcích nám dělají velkou díru do domácího rozpočtu. Jenže do Polska to máme daleko, a tak jsme zjišťovali, kde nakoupit co nejlevněji,” líčí paní Milena, která obývá čtyřčlennou domácnost s manželem a dvěma dětmi.

Dohromady disponují příjmem 50 tisíc korun čistého. “To už je ale v dnešní době málo a dělat velké nákupy třeba v Kauflandu nebo Albertu, na to už jsme jednoduše neměli,” líčí zákaznice. “Na internetu na mě jednou vyskočila reklama nějaké prodejny, kde bylo všechno až podezřele levné. A tak jsem tam zavítala.

Mluví o takzvaných zlevněnkách, ze kterých je dnes zcela standardní byznys. “Nakonec jsem zjistila, že tamní potraviny nejsou nijak špatné, naopak v mnoha případech jsou kvalitnější, protože je sem vozí třeba z Německa. A stojí třetinu až čtvrtinu toho, co platíte v normálních supermarketech,” říká Milena.

Foto: Shutterstock

Dá se hodně ušetřit

Tyto obchody se zaměřují na dovoz potravin z celé Evropy, které byly už z nějakých důvodů vyřazeny. Obvykle proto, že se blíží doba jejich expirace. To ovšem neznamená, že je nemůžete konzumovat. “Nikdy se mi nestalo, že bych koupila něco zkaženého. Naopak, to se mi někdy stalo třeba v Albertu, kde to sice oficiálně nebylo prošlé, ale každopádně to bylo zkažené.

Těmito nákupy, obzvlášť pokud jsou systematické, se dá značným způsobem ušetřit. “Počítali jsme to a měsíčně na potravinách ušetříme 10 tisíc korun. Nejlepší na tom je, že si teď můžeme kupovat, co chceme a v jakémkoliv množství. Jídlo už není nijak zatěžující položkou rozpočtu,” říká spokojená zákaznice.

Čtěte také: Dochází zásadní potravina. Lidé ji hromadně skupují, ceny pořádně vyletí. To bude divočina

Podobné prodejny jsou teď na mnoha místech. Mají různé názvy jako Nejlevnější potraviny, Levné potraviny, Potraviny v akci nebo třeba Bertka. Těchto skupin je ale ještě výrazně více. Stačí pohledat na internetu a vybrat si nejbližší možný obchod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Standa
Standa
3 měsíců

To snad nemyslí vážně, takže máme makat, nejlépe do sedmdesáti, ale “žrát” máme to co jinde v Evropě už nechtějí!!!!!

Last edited 3 měsíců by Standa