Zaručený způsob, kterým prodloužíte životnost pračky o 10 let. Ke všemu začne prát mnohem lépe

Žádný spotřebič nevydrží věčně. Jde ale o poměrně velkou investici, a tak bychom se měli snažit, aby fungoval co nejdéle. Když se budete o pračku dobře starat, vydrží mnohem déle, než když do ní budete jen pasivně dávat prádlo.

Vždy kontrolujte kapsy

Nechávat věci v kapsách je častou chybou. Klíče mohou zreznout, kreditním kartám lázeň také ublíží a problémem je dát vyprat zapomenuté peníze. A navíc tím ubližujete i pračce. Když už se stane a vzpomenete si včas, prací cyklus zastavte a předměty vyndejte. Pokud pračka dopere i s věcmi, nezapomeňte vyčistit filtr.

Pravidelně pračku čistěte

Některé moderní pračky mají na čištění speciální program. U jiných je potřeba občas pustit pračku naprázdno na vyšší teplotu, přidat můžete i hrnek octa, který pomůže i s vodním kamenem. Také pravidelně kontrolujte prostor za gumovým těsněním, kde občas uvíznou vlasy a podobné nečistoty. Věnujte pozornost i zásobníkům na prací prášek a aviváž, občas je nutné je umýt a usušit hadříkem.

Mokré oblečení vyndávejte ihned po doprání

Když necháte v pračce mokré oblečení, tak bude zapáchat. Kromě toho se mohou uvnitř spotřebiče tvořit plísně. Jsou pračky, které upozorní na doprané prádlo zvukovým signálem – pak přesně víte, kdy prádlo vyndat.

Foto: Shutterstock

Nepoužívejte více pracího prostředku, než je potřeba

Další věc, která pračce ubližuje, je špatné dávkování pracího prostředku. Ten se pak uvnitř usazuje a paradoxně může dojít k tomu, že se prádlo nejen nevypere lépe, ale ještě bude zapáchat. Pračce dá hodně práce, než se vypořádá se všemi zbytky k jeho odstranění.

Prádla by mělo být tak akorát

Pračku nikdy nepřeplňujte a nedávejte do ní víc prádla, než na kolik je koncipována. Prádlo se pak nemusí dostatečně dobře vyprat a může mít problém se ždímáním. Když budete tato pravidla dodržovat, prodloužíte jí životnost až o několik let.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments