Tajemství pitného režimu. Existuje optimální míra?

Jedno z nejčastěji diskutabilních témat. Jak je to s pitným režimem? Co je moc a co naopak málo? Co je důležité vědět o pitném režimu a dle čeho se řídit? Kolik tekutin je optimální vypít za den?

Přestože v minulosti byla preferována zvýšená konzumace vody a neslazených nápojů, které náleží do pitného režimu, postupem času je od striktního zavodňování organismu mírně oproštěno.

Neměnným faktem je, že voda je životně důležitou tekutinou a člověk je schopen přežít týdny bez jídla, ale pouze 2 až 3 dny bez vody. Stejně tak se mění množství vody v lidském těle v průběhu života. Důležité je udržení rovnováhy mezi příjmem a výdajem tekutin. Vzhledem k tomu, že člověk vyloučí denně zhruba 2,5 litru močí, stolicí, dýcháním a kůží, je nutné ztrátu doplnit, tj. přijímat vodu. Část je doplněna potravou obsahující vodu, avšak převážnou část je nutné tělu dodat přímo v podobě tekutin.

Potřeba tekutin závisí na daných faktorech

Odvíjí se od věku, pohlaví, tělesné hmotnosti, fyzické aktivity, teplotě i vlhkosti prostředí, teplotě těla, složení a množství stravy, tj. obsah vody, soli a též dle aktuálního zdravotního stavu.

Nedostatek tekutin může zapříčinit nejen opakované bolesti hlavy, zácpu, ale také mít za následek vážnější zdravotní problémy, jako je vznik močových a ledvinových kamenů, poruchy funkce ledvin, zánět slepého střeva apod. Týká se každého jedince, bez ohledu na pohlaví a věk. Snížený příjem tekutin způsobuje dehydrataci organismu.

Kolik tekutin je vhodné denně vypít?

Sice existují různé výpočty v rámci optimální míry. Jedná se však o zcela individuální záležitost. Však i každý váží jinak, není možné určit jednotnou míru pro všechny. Rovněž zapomeňte na propagované 2 až 3 litry denně, jestliže vážíte 50 kg či naopak 90 kg. Doporučuje se na jeden kilogram hmotnosti 25 mililitrů tekutiny.

Jde však o to, jak už je uvedeno výše, záleží na pohlaví, fyzické aktivitě, atd. Podstatné je pít pravidelně po celý den a ne ve chvíli, kdy pociťujete žízeň. Ta je již doslova varovným signálem, protože se objevuje až ve chvíli 1-2% dehydratace. Je třeba pít tak, aby k pocitu žízně nedocházelo.

Je možné poznat, zda člověk pije příliš nebo naopak málo?

Pokud si nejste jistí a tápete, jsou jisté symptomy, o které se lze opřít. Známkou nedostatku tekutin je kromě pocitu žízně také sucho v ústech, tmavě žlutá moč, škytavka při jídle, suchá pokožka či tlak v okolí žaludku.

To, že pijete moc, se může projevit pocením v klidovém režimu v normálních teplotních podmínkách, dalšími příznaky mohou být vlhké ruce nebo nohy. Přestože je za větší hrozbu považován nedostatečný přísun tekutin, je třeba konstatovat, že i stálý nadbytek neboli trvalé pití vyššího množství tekutin než tělo potřebuje, není zdravé pro organimus.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments