Způsob spánku, který nebezpečně zvyšuje krevní tlak. Většina lidí to vůbec netuší

Vysokým krevním tlakem trpí velké množství lidí, aniž by o tom tušili. Měření tlaku je sice více než jednoduché, ale málokdo se k němu sám odhodlá, pokud nenavštíví lékaře, který takové vyšetření provede preventivně. Teprve pak se mnozí dozvídají, že v jejich těle něco není v pořádku. A ačkoliv vysoký tlak nebolí, je třeba ho okamžitě řešit. Pravdou totiž je, že v těle páchá velké škody.

Tělo nedokáže regulovat krevní tlak

Ve skutečnosti je vysoký krevní tlak jednou z nejčastějších příčin úmrtí na celém světě. Podle odhadu zprávy Lancet’s Global Burden of Disease stojí přímo či nepřímo za 20 % všech úmrtí, tedy celou jednou pětinou. Obvykle vyústí v infarkt nebo mozkovou mrtvici. Další miliony lidí pak mají v důsledku těchto problémů sníženou kvalitu života.

K rozvoji vysokého krevního tlaku přispívá celá řada faktorů. Především je to nezdravý životní styl, ve kterém chybí pohyb a naopak přebývají nezdravá jídla. Potíže se nicméně prohlubují i z jiných důvodů, o kterých většina lidí vůbec neví. Třeba způsobem, jakým spíte.

Ukazuje se, že spánková apnoe výrazně zvyšuje pravděpodobnost vysokého krevního tlaku a dalších srdečních problémů, jak uvádí server WebMD. Pakliže je dýchání člověka v noci opakovaně přerušováno, nervový systém začne vysílat chemikálie, které zvyšují krevní tlak. Dalším faktorem je málo kyslíku, který může vyústit v poškození stěn cév a tepen. To potom omezuje schopnost organismu regulovat krevní tlak.

Foto: Shutterstock

Dva typy spánkové apnoe

Spánková apnoe je poruchou, kdy dochází k četným zástavám dýchání v důsledku spánku. Lékaři rozlišují dva základní typy této poruchy, a to obstrukční spánkovou apnoe (OSA) a centrální spánkovou apnoe (CSA).

OSA se projevuje epizodami dechového kolapsu, kdy do plic neproudí vzduch. Obvykle je doprovázena chrápáním a lapáním po dechu,” uvádí organizace Sleep Foundation. “V případě CSA dochází k výpadkům dechu kvůli špatné komunikaci mezi mozkem a svaly, které kontrolují dýchání.

Z těchto dvou typů spánkové apnoe, pouze ta obstrukční vede ke zvýšení krevního tlaku. “Navzdory absenci denní hypertenze, pacienti se spánkovou apnoí neprožívají běžný noční pokles krevního tlaku,” tvrdí Sleep Foundation.

Foto: Shutterstock, zdroje: Sleep Foundation, WebMD

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments