Jak často mám chodit na velkou? Stolice se různí, nebezpečí hrozí v případě změny

kadibudka

Každý chodí na velkou. Známe to z klasických dětských knížek. Tou skutečnou otázkou, která trápí spoustu lidí ale je, jak častá by stolice měla být? Protože když každý den chodím jednou a můj spolubydlící nebo partner navštěvuje toaletu s velkou potřebou dvakrát, musí to u jednoho z nás být přeci špatně. Nebo ne?

Normální stolice? Neexistuje

Lékaři radí ke klidu, protože za zcela normální považují dosti širokou škálu vylučovacích frekvencí. Někteří lidé mají střevní pohyb třeba třikrát denně. Jak často toaletu navštívíte, záleží na celé řadě faktorů, z nichž těmi nejvýznamnějšími jsou genetika, stravovací zvyky (čím více vlákniny jíte, tím častěji budete chodit) nebo pohyb (pravidelné cvičení rovná se pravidelná stolice).

A co víc, samotný stres z toho, jak častá je vaše stolice, situaci zhoršuje. Důvodem je skutečnost, že mozek a střevo jsou těsně propojené nervy a nervovými signály. Pokud zažíváte úzkost, tělo přesměruje krev do životně důležitých orgánů jako je srdce nebo plíce, mimo trávicí systém, což může vyvolat problémy – zácpu, ale i častější stolici.

Nebezpečná je změna

Ve skutečnosti byste si s návštěvou porcelánového trůnu měli dělat starosti pouze tehdy, když se vaše návyky náhle změní. A to v jakémkoliv ohledu. Tedy třeba v případě, že vaše velká potřeba přicházela každý druhý den a náhle se dostavuje třikrát denně. Pak není od věci vyhledat lékařskou pomoc. Čtěte také: Dráždivý tračník

Lékař ve většině takových případů identifikuje banální důvod jako je změna stravovacích návyků, více fyzické aktivity nebo nedávné cestování. Pokud tomu tak není, doporučí vám při zácpě více tekutin, v případě častější stolice pak pokrmy s menším obsahem vlákniny.

Stolice je nicméně důležitým zrcadlem zdraví. Nezapomínejte ji proto čas od času kontrolovat. Pokud se objeví krev, ztužkovitá stolice, zvláštní barva, zajděte k lékaři. Všechny tyto projevy mohou indikovat nemoc trávicího traktu, například celiakii, dráždivý trakčník, zánět střeva nebo dokonce rakovinu tlustého střeva. Vše lze při včasném zásahu řešit.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments