Čechy ve velkém obírají bankomaty v cizině. Neumí s nimi zacházet a ztrácejí tisíce korun

Provozovatelé zahraničních bankomatů hřeší na to, že řada lidí není tak zcestovalá a nemá velké zkušenosti s výběrem peněz v cizině. Ten je přitom velmi pohodlný, když tuzemskou platební kartou lze vybrat peníze v kterékoliv zemi v místní měně.

Hodně drahá služba

Zatímco dříve tak sváteční cestovatelé chodili do směnáren a měnili si své peníze na kuny, eura nebo jinou měnu, dnes stačí mít při sobě kartu. Tu vložíte v místě pobytu do bankomatu a vyberete si kolik chcete.

Banky a provozovatelé bankomatů ale pochopitelně rychle přišli na to, jak na tomto vydělat. Dnes jde o jeden z nejvýnosnějších segmentů jejich podnikání.

V poslední době se velmi rychle rozšířil nešvar zvaný dynamická konverze měn (zkratka DCC). Schválně píšeme nešvar, protože nejde skutečně o nic jiného. V podstatě neexistuje situace, kdy by tato “služba” byla pro klienta výhodná.

Přesto ji dnes ale nabízejí prakticky všechny bankomat. Jednoduše si navolíte, kolik chcete vybrat v místní měně a následně dostanete na výběr. Buď si bankomat strhne kuny nebo eura přímo z vašeho účtu, což je standardní způsob, který vede k tomu, že měnovou konverzi provede vaše banka jejím kurzem, který si můžete dopředu zjistit.

Druhou možností je právě DCC. Tato služba prezentuje jako výhodu, že dopředu víte, kolik korun se vám z účtu strhne. Přepočet totiž udělá už sám bankomat a strhává přesně danou částku v korunách. Problém je v tom, že si za to nechává náležitě zaplatit. Kurzy jsou různé, ale vždy velmi nevýhodné. Ve výsledku se příplatek pohybuje mezi 10 až 20 %.

Pokud tak vyberete například v přepočtu deset tisíc, můžete jen na tomto výběru přijít o dva tisíce korun kvůli nevýhodnému kurzu.

Foto: Shutterstock

Nejen v bankomatech, ale i obchodech

Na bankomatech to přitom bývá často nepřehledně vysvětleno, takže i když lidé chtějí zvolit výhodnější variantu, omylem zvolí tu špatnou. Druhou skupinou jsou potom ti, kteří to vůbec neřeší, protože o tomto problému neví a jednu z variant prostě vyberou. Často tu nevýhodnou.

Podle nových nařízení platných v celé Evropské unii už alespoň bankomat u svého kurzu vždy musí uvádět, na kolik vás to z celkové částky přijde (v procentech). Nešvar v podobě DCC vás ale může potkat i při platbě v obchodě. Obvykle nikoliv u solidních obchodníků, jako jsou třeba supermarkety, ale třeba na čerpacích stanicích nebo v menších obchůdcích. Zákazník nemusí mít ani na výběr, protože za něj tuto možnost vybere prodejce. Na to je třeba si dát pozor.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Martin
Martin
1 rok

Tento nešvar v podobě DDC bohužel provozovatele českých bankomatů ještě “vylepšili”. Jakmile bankomat zjistí, že vybíráte hotovost zahraniční kartou tak kromě nabídky výběru s konverzi, kdy předem je dán nevhodný kurz, tak po odmítnutí je vám provozovatelem bankomatu nauctovan poplatek za výběr. Je to poplatek provozovatele bankomatu-banky, ne poplatek za výběr od banky co kartu vydala! Ten se pohybuje v rozmezí 130-200Kc za výběr. Pokud tedy upozorňuje pisatelka na tento nešvar s konverzi v zahraničí tak by bylo dobré aby byl článek objektivní upozornit, že zahraniční turisté a Češi pracující v zahraničí jsou jeste v horší situaci. Tak jak tak… Číst vice »