Chytří Češi si přenastavili pračku a praní je skoro nic nestojí. Ušetří více než 50 % elektřiny

V tomto období všichni hledáme způsoby jak ušetřit a saháme snad do všech koutů našeho běžného života. Když už jsme v domácnosti našli způsoby, jak ušetřit na topení, přichází na řadu další věci: třeba praní.

Praní v nižších teplotách

Největší úsporu jak vody, tak energie samozřejmě přinese praní při nižších teplotách. Ne všechno prádlo je totiž nutné doslova vyvářet na vysoké teploty – vyšší teploty potřebuje především ložní prádlo, případně látkové pleny nebo oblečení s výraznými skvrnami. Spodní prádlo bychom měli prát na 40 °C, ale zvolit jemný program, aby se – především ty kvalitní – kousky neponičily. Podobně se vyplatí prát i propocené sportovní oblečení (které však často vyžaduje speciální program).

Všechno ostatní oblečení, které běžně nosíme, se dát prát bez problémů na 30 °C. Tím se ušetří značné procento spotřeby. Jenom se ujistěte, že máte prací přípravek vhodný k praní při nižších teplotách.

Předpírejte prádlo

Abyste mohli prát prádlo při nižších teplotách, vyplatí se některé kousky předpírat. Stačí si do umyvadla napustit trochu teplé vody, přidat trochu vhodného prostředku nebo třeba žlučového mýdla a nechat skvrny nejprve odmočit. Potom můžete i takové oblečení bez obtíží vyprat na třicet.

Foto: Shutterstock

Nepouštějte pračku poloprázdnou

Pračka si na jeden program bere stále stejné množství energie a vody – to znamená, že když ji pustíte poloprázdnou, zbytečně plýtváte. Proto si dejte záležet, abyste pračku opravdu naplnili předtím, než ji zapnete.

Zároveň je třeba zvážit, jestli je opravdu potřeba prát všechno. Kalhoty, saka, svetry, mikiny stačí prát až po několikanásobném nošení (pokud nejsou viditelně zašpiněné), stejně tak trička, halenky nebo sukně není nutné prát po každém nošení, ale stačí je jednou, dvakrát, někdy i třikrát dát jenom vyvěsit a vyvětrat.

Odpusťte si sušení v sušičce

Hodně energie samozřejmě ušetří, pokud nebudeme prádlo po každém praní sušit v sušičce. Rozvěsit ho na věšák nebo ho vytáhnout na šňůru na balkon je totiž zadarmo. Samozřejmě v zimě nebo v ošklivém počasí ho nemůžeme dát ven a v malých bytech je zase problém s umístěním věšáku. Zkuste ale sušení v sušičce alespoň omezit – a sušit prádlo venku a v sušičce třeba na střídačku.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nikdo
Nikdo
1 rok

Vysoký a nízký tarif dodavatelé ZRUŠILI společně s oznámením o 100% navýšením záloh. Moderní pračky si už vyhodnotí samy podle váhy prádla, kolik vody a elektriky spotřebují. Takže článek a rady o ničem. Tady je třeba vykopat a pozavírat vedení ČEZu a celou vládu.

Pavel
Pavel
1 rok

A tak chytrý zase nejsem.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Pokud se máme vrátit úplně do středověku, tak nejúspornější je chodit prát prádlo k řece a mlátit do něj prknem. – To nestojí žádnou elektrickou energii, pokud to budeme dělat ve dne. V noci bude asi potřeba lampa, abychom na to viděli. Dnes již jsme moderní, tak přece jen použijeme bateriovou čelovku se solárním nabíjením.

Filip
Filip
1 rok

Moderní pračky upravují svůj program a tím pádem i spotřebu podle hmotnosti vloženého prádla, takže ani poloprázdná pračka nemusí být moc velké plýtvání.

petr
petr
1 rok

Trenky si prát na 30 st ty budou vonět

Milena
Milena
1 rok
Reply to  petr

Pridejte ocet a budou vonet.

Luky
Luky
1 rok
Reply to  petr

To je nesmíš nosit týden v kuse.