Gymnéma lesní – bylinka pro diabetiky

Pokud roste v přírodě nějaká bylinka na míru potřebám diabetiků, je to gymnéma lesní. Již ve starověké Indii byla používaná jako lék proti diabetu mellitu. Její účinky ocení také současní diabetici.

Seznamte se s gymnémou lesní

Gymnéma lesní (Gymnema silvestre) je dřevitá, tropická liána s vejčitými nebo eliptickými listy a žlutými květy, dorůstající délky až 8 m. Jejím domovem je Indie, setkáme se s ní však i v Austrálii, Japonsku a Vietnamu. V Indii je již více než dva tisíce let součástí ajurvédské medicíny. Ne náhodou je v Indii známá pod názvem gurmar, což v překladu znamená „ničitel cukru“.

Gymnéma lesní – přírodní řešení pro diabetiky

 Gymnéma lesní je známá především svou schopností udržovat fyziologickou hladinu glukózy v krvi a podporovat její metabolismus. Tuto schopnost jí propůjčují gyemnemové kyseliny I – IX a gymnemasaponiny I – IV.  Tato tropická bylinka umí také regenerovat slinivku břišní a stimulovat beta buňky Langerhansových ostrůvků k produkci inzulínu.

Diabetici 2. typu mají problém nejen s nadměrnou hladinou glukózy v krvi. Matkou diabetu mellitu 2. typu je obezita. I s tou si listy gymnémy lesní dokážou poradit.  Podporují totiž spalování tuků a snižují chuť k jídlu. A nejen to. Dokonce tlumí chuť na sladké.

Diabetici 2. typu snadno tloustnou, avšak obtížně hubnou. Obezita podporuje vznik diabetu mellitu 2 typu a tento typ diabetu udržuje obezitu. Nadbytek tukových zásob, zejména v oblasti břicha totiž snižuje citlivost buněk na inzulín. Glukóza se nedostane do buněk a hromadí se v krvi, zatímco buňky hladovějí.

Na nadbytek glukózy v krvi reaguje slinivka břišní zvýšenou produkcí inzulínu. Inzulín nesnižuje pouze hladinu glukózy v krvi, Rovněž vyvolává pocit neovladatelného hladu a podporuje ukládání tukových zásob, zejména v oblasti břicha. Výsledkem je postupné tloustnutí, na jehož konci číhá obezita.

Gymnéma lesní zlepšuje kompenzaci diabetu mellitu a usnadňuje hubnutí. Jako podpora na cestě ke štíhlé linii poslouží i těm, které nepotkal diabetes. Tato tropická bylinka snižuje pouze nadměrnou hladinu glukózy v krvi.

Gymnéma lesní jako prevence proti diabetu

Gymnéma lesní může od nás vzdálit diabetes mellitus. Mezi její hlavní schopnosti totiž patří snižovat nadměrnou hladinu glukózy v krvi a zvyšovat citlivost buněk na inzulín. Tím nás chrání před inzulínovou rezistencí, předstupně diabetu mellitu 2. typu.

Inzulínová rezistence začíná nevinně – na jejím počátku je velká touha po sladkém, jako prostředku ke zvládání stresu. Sladké skutečně na chvíli zažene stres. Sníme-li něco sladkého, zvýší se nám hladina serotoninu, která však velice brzy klesne. Spolu s ní klesne i naše nálada a opět zatoužíme po sladkém. Naše nálada kolísá a spolu s ní i hodnota glukózy v krvi. Opět zatoužíme po sladkém.

Tak vzniká inzulínová rezistence.  Časté výkyvy hladiny glukózy nadměrně zatěžují slinivku břišní, což postupně vede ke vzniku diabetu.  Nadměrnou konzumací sladkého a výkyvy hladiny glukózy v krvi vzniká také obezita.

Před těmito zly nás dokáže ochránit gymnéma lesní.

Jak užívat gymnému lesní?

Listy gymnémy lesní se užívají ve formě nálevu. Jeho příprava je snadná. Jednu vrchovatou lžičku sušených listů přelijeme 200 ml vroucí vody a necháme deset minut louhovat. Nakonec scedíme a hotový čaj pijeme teplý. Je doporučováno pít jeden šálek tohoto čaje denně.

S gymnémou lesní se setkáme také v různých směsích bylinkových čajů. Hodně používaná je gymnéma s borůvkou černou nebo s roibosem. Hodí se k ní také šalvěj lékařská, truskavec ptačí, jestřabina lékařská, kořen lékořice lysé.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments