Instalatéři se vztekají. Češi přišli na skvělý způsob, jak odstranit sebehorší vodní usazeniny

Pokud používáte vodovodní kohoutek často, ale nevěnujete mu dostatečnou pozornost, může se na něm po čase objevit vodní kámen. Ten se usazuje na kovu v nevzhledných skvrnách, které se dají po delší době jen těžko odstranit. Abyste se vyhnuli tvorbě vodního kamene, je dobré po každém zavření vody kohoutek utřít dosucha. Pokud už vodní kámen máte, nebojte se ho odstranit bez použití chemie. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Co je vodní kámen?

Vodní kámen je usazenina z vápenatých a hořečnatých solí, které jsou rozpuštěné ve vodě. Jde o pevný povlak, který se usazuje na různých spotřebičích, nádobí, obkladech a v potrubí. Vodní kámen vzniká při uvolňování minerálů z vody, především při změně teploty. Jeho barva se může lišit od bílé po šedou až červenohnědou v závislosti na přítomnosti dalších minerálů.

Kromě toho, že vodní kámen nevypadá dobře, může také poškodit spotřebiče a ucpat potrubí. Čím tvrdší vodu máte, tím větší je riziko usazování vodního kamene.

Kámen lze odstranit bez chemikálií

Existují různé způsoby, jak odstranit vodní kámen z vašich spotřebičů a vybavení bez použití chemikálií. Můžete je použít samostatně nebo v kombinaci s jinými prostředky, jako je sůl nebo jedlá soda. Použijte tyto kyseliny tak, že je nalijete do misky nebo na hadřík a přiložíte je na místa s vodním kamenem. Nechte působit, a poté opláchněte a osušte.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte ocet nebo citronovou šťávu

Mezi kyseliny, které můžete použít, se řadí například citronová šťáva nebo kyselina citronová, případně ocet. Tyto látky jsou velmi účinné při rozpouštění vodního kamene. Můžete také vyzkoušet limetkovou šťávu, která je ještě kyselejší než citron. Pro boj s vodním kamenem je ale obvykle dostačující běžný citron.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments