Je to tady. Stát jde sebrat důchodcům v Česku peníze. Budou se muset uskromnit

Na důchodce v České republice se žene jedna nepříjemnost za druhou. Kromě toho, že čísla v důchodovém systému přestala vycházet a nějaké větší nárůsty penzí proto v příštích letech absolutně nepřicházejí v úvahu, jsou tu i další faktory, kvůli kterým si senioři pohorší.

Proč to dělají?

Předně jde o novinku, o které se dosud příliš nemluvilo, ale která na důchodce od 1. července 2024 dopadne plnou silou. Ministerstvo financí si totiž usmyslelo, že lidé v důchodovém věku již nemají nárok na státní podporu na důchodovém spoření.

Právě tento finanční produkt mnozí důchodci prioritně využívali, jelikož jim přišel nejvýhodnější. “Ano, mám důchodové spoření a nerozumím, proč nás z něj teď chtějí vyloučit. Vždyť si takto spoříme jen na zadní vrátka,” říká pan sedmdesátiletý pan Karel.

Nemá tak úplně pravdu v tom, že by byl z důchodového spoření vyloučen. Může ho využívat dále, jen ať už nepočítá s tím, že mu na něj stát bude přispívat. Ministerstvo argumentuje tím, že nedává smysl, aby si na důchod s příspěvkem spořili ti, kdo již penzi od státu pobírají.

Foto: Shutterstock

Ztratí se velké peníze

Je přitom zajímavé, že maximální státní příspěvek byl naopak pro všechny ostatní navýšen. Jakoby se tak stát zbavil části střadatelů a těm ostatním mohl přilepšit. Je jen logické, že se to důchodcům, ale ani penzijním společnostem vůbec nelíbí.

Ty přitom upozorňují na skutečnost, že celý systém důchodového spoření přijde o velké peníze. “V krátkodobém období je ve hře odliv až 100 miliard korun. V průzkumu, který pro nás provedla agentura Ipsos, tři čtvrtiny lidí s nárokem na důchod uvedly, že v penzijním spoření po zrušení příspěvku nechtějí pokračovat nebo o tom uvažují,” uvedl Jan Sedláček z Asociace penzijních společností.

Čtěte také: Důchodci v Česku začali dostávat drsné SMS. Pokud vám přijde, vyluxují vám všechny úspory

Zároveň jde o nečekaně velký počet lidí, kterých se to týká. Penzijní fondy aktuálně využívá přibližně 1 milion Čechů, kteří už jsou v důchodovém věku. Ti všichni přijdou o peníze. Navíc se to může stát i zpětně, pokud by smlouvu vypověděli dříve než po pěti letech spoření.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments