Když se za pocitem žízně skrývá vážný problém. Znamení upozorňující, že nejde o dehydrataci

Přicházíte domů a první co berete do rukou je sklenice plná vody? Pocit žízně může být varovným signálem, že procházíte závažným onemocněním. Nepodceňujte jej.

Pocit žízně jako varovný signál

Při pravidelném pitném režimu se nám téměř nestává, že bychom vypili sklenici vody až do dna nebo že bychom měli nutkavou potřebu okamžitě se napít. Sucho v ústech je varovným signálem, který není radno podceňovat.

Jistě se může stát, že v horkém létě, po fyzické námaze nebo po slaném jídle vypijete velkou sklenici vody, nemělo by se z toho ale stát pravidlo.

Žízeň jako příznak onemocnění

Závažným onemocněním, které na sebe upozorní pocitem žízně, je cukrovka. Glukóza se v krvi hromadí a ledviny nezvládají krev dostatečně pročistit. Při cukrovce se tvoří větší množství moči a zároveň osoby trpí velkou žízní.

Sucho v ústech ale může být diagnostikováno jako samostatné onemocnění. Tím je snížené množství slin. Nemoc se nazývá xerostomie. Osoby jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku zubního kazu nebo infekcí v ústní dutině. Xerostomie může vzniknout i pokud užíváte antidepresiva, léky na alergii nebo sedativa.

Nedostatek železa v krvi vede k malé produkci červených krvinek. Ty jsou zodpovědné za transport kyslíku. Osoby s menším počtem červených krvinek trpí anémií. Ta je provázena větším pocitem žízně.

Foto: Shutterstock

Žízeň jako dietní chyba

Vedlejším účinkem některých výživových plánů a redukčních diet je větší pocit žízně. S příznakem se setkáte zejména u režimů s nízkým množstvím sacharidů (keto dieta, low carb high fat, Atkinsonova dieta). Nízké množství sacharidů znamená, že se v těle spaluje více glykogenu (živočišný škrob) a osoby mají velkou žízeň.

Původcem zvýšeného pocitu žízně může být i nadměrná fyzická aktivita. Jestliže jste dosud nebyli zvyklí na pohyb a najednou jej zařadíte do týdenního režimu několikrát, je třeba, abyste úměrně zvýšili příjem tekutin.

Správný pitný režim

Čisté vody byste denně měli vypít alespoň 2 litry. Ženy s vysokou fyzickou zátěží mohou vypít až 2,5 litru. Fyzicky aktivní muži dokonce až 3 litry tekutin denně. Pití by mělo být rozloženo rovnoměrně do celého dne.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments