Kolik kávy denně vypít? Víme, jaké množství je bezpečné

Mnoho lidí po celém světě začíná svůj den šálkem čerstvé kávy, bez které si ráno vůbec nedokáží představit. Káva je oblíbeným nápojem díky svému povzbuzujícímu účinku i neodolatelné vůni. I v tomto případě je ale důležité vědět, kolik kávy denně je bezpečné vypít. Zjistěte, jaká omezení má konzumace tohoto oblíbeného nápoje a proč je káva superpotravinou.

Kávu klidně den co den, ale s mírou

Už jste někdy slyšeli, že pijete kávy víc, než je dobré? Jaký počet šálků denně je ale příliš? A čím by mohlo vašemu zdraví ono nadměrné množství škodit? Hlavní složkou kávy, která působí jako stimulant nervového systému, je kofein. Tato látka nám pomáhá se probudit a zůstat o něco déle bdělí. Přílišná konzumace kofeinu může mít nežádoucí účinky v podobě nespavosti, zvýšeného srdečního tepu či úzkosti. Většina dospělých ale může bezpečně konzumovat až 400 miligramů kofeinu denně. Jedno espresso přitom obsahuje miligramů zhruba 80. Je však důležité mít na paměti, že citlivost na kofein se liší mezi jednotlivci. Někteří lidé mohou mít nižší toleranci a mohou pociťovat nepříjemné účinky již při nižších dávkách. I tak se ale při konzumaci jednoho či dvou šálků kávy nemusíte obávat toho, že byste to snad s kávou přeháněli.

Káva jako superpotravina. Co dokáže?

Konzumace kávy v doporučených mezích s sebou nese nespočet výhod. Jednou z nich je třeba to, že kromě kofeinu obsahuje i velkou spoustu minerálů, stopových látek a vitamínů. Káva má také pozitivní dopad na naše duševní zdraví. Je třeba ale říci, že káva je nejlepším parťákem v případě, že ji konzumujeme bez šlehačky, cukru nebo sirupů. Mléko naopak bývá častou součástí nápojů vytvářených z kávy – například cappuccina či kávy flat white. To může pomoci dorovnat nedostatek vápníku. Některé výzkumy dokázaly, že pravidelné pití kávy může předcházet cukrovce 2. typu i cirhóze jater. Samozřejmě ale záleží vždy na našem celkovém životním stylu.

Po jaké kávě sáhnout?

Pro získávání kávy se nejčastěji používají dva druhy kávovníku: arabika a robusta. Arabica je považována za jemnější. Obsahuje přibližně poloviční množství kofeinu, což je 1,5 %. Má příjemné aroma a mírně kyselou chuť. Oproti tomu robusta je výraznější a silnější – díky vyššímu obsahu kofeinu, jež činí 3 %, je navíc povzbudivější, chuťově je pak mírně nahořklá. Při samotné přípravě kávy záleží na jejím mletí i na kvalitě vody, ze které kávu vaříte. Pokud chcete sáhnout po opravdu kvalitních zrnech určených k přípravě espressa, tou správnou volbou může být zrnková káva Caffe Boasi.

Konzumace kávy může být bezesporu součástí zdravého životního stylu. Stačí dodržovat doporučené dávky její konzumace. Je také dobré mít povědomí o své vlastní toleranci kofeinu a neignorovat příznaky nadměrné konzumace. Obecně je ale káva zdraví prospěšný nápoj, kterému se určitě nemusíte vyhýbat. Zatímco je obecně známo, že v těhotenství nebo v době kojení je dobré přísun kofeinu omezit, s dalšími nutnými omezeními se dle svého zdravotního stavu vždy informujte u lékaře. Zdravému člověku ale káva v mnoha ohledech často může prospět.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments