Lékaři uvedli nenápadné příznaky nedostatku vitaminu D. Že vám vážně chybí, poznáte tímto způsobem

Vitamin D je v současné době velmi skloňovaným tématem, a to hned ze dvou důvodů. Jednak je prokázán jeho efekt na posílení imunitního systému a jednak se právě teď nacházíme v ročním období, kdy se jeho hodnoty v našich tělech dostávají na kriticky nízkou úroveň.

Symptomy nedostatku vitaminu D

Vitamin D teď bohužel nemůžeme získávat ze slunce jako v měsících letních, a tak si musíme pomoci jinak. Buď stravou bohatou na tuto důležitou látku nebo nejrůznějšími doplňky stravy. Zároveň je ale dobré předtím, než si něco takového naordinujete, zjistit, zda máte skutečně nedostatek vitaminu D. To může spolehlivě odhalit jedině krevní test, ale tělo vysílá také náznaky, podle kterých to můžete poznat.

Přestože symptomy jsou většinou nenápadné a zaměnitelné, zároveň platí, že pokud se jich vyskytne vícero najednou, měli byste zbystřit. Tím nejvýraznějším je přitom celková únava. Pokud se začínáte obecně cítit pod psa a nedokážete podávat obvyklé výkony, může to být způsobeno právě tím, že vám chybí vitamin D.

Bohužel to ale není vše. Pokud je tohoto vitaminu v těle skutečně vážný nedostatek, začne se to projevovat i bolestivostí některých částí těla a slabostí. Můžete to otestovat i na svých kostech. Pokud jsou bolestivé po mírném stisknutí, můžete trpět nedostatkem vitaminu D.

Foto: Shutterstock

Jak doplnit vitamin D

Pokud něco takového zjistíte, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vitamin D. Jde především o lososa, sardinky, makrelu, červené maso, játra či vejce. Takto vyváženě byste ale měli jíst i běžně, protože prostřednictvím stravy nějakou dobu trvá, než se hladina vitaminu D ustálí.

Pokud sáhnete po doplňcích stravy, je důležité se předem seznámit se správným dávkováním. Dospělý člověk by neměl přijímat více než 4000 IU vitaminu D denně. Pokud to s ním totiž přeženete, můžete se dostat do potíží. Vitamin D totiž v těle podporuje tvorbu vápníku. Jakmile je ho ale v těle příliš, může to skončit velmi špatně, a to poškozením ledvin či srdce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Patient

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments