Mají miliony v bance a jdou si pro dávky. Češi přišli na díru v systému, nemusí už pracovat

Lidé, kteří v České republice poctivě pracují a odvádějí stále rostoucí daně, toto pravděpodobně neuslyší rádi. Stalo se však to, že tuzemský sociální systém fakticky erodoval a přestal plnit svou primární povinnost, kterou je pomoc lidem v nouzi. Naopak se stal velmi lukrativním pro ty, kteří by z něj vůbec neměli čerpat, ale přesto tak činí.

Dějí se nepěkné věci

Na úvod je třeba jednoznačně říct, že vyspělá společnost potřebuje robustní sociální systém, na který se všichni skládají. Možná ho nikdy nebudete potřebovat, ale už to samo o sobě je výhra. Ale víte, že pokud by se vám přihodilo něco nemilého, můžete se na stát po určitou dobu spolehnout. Po dobu, než se postavíte opět na vlastní nohy.

Mnozí však bohužel zjistili, že když vhodně čerpají nejrůznější výhody a dávky, vlastně už vůbec nemusí chodit do práce. Že jim ty peníze, které dostanou od státu, bohatě stačí. Případně si pak vydělají něco mimo systém, tedy bez adekvátního zdanění, takzvaně načerno.

Bohužel ale roste i další kategorie, která je ještě o poznání méně pochopitelná. Jsou to lidé reálně zámožní, jelikož mají z minulosti majetek, ať už ho získali vlastním přičiněním nebo třeba dědictvím. Často i jim už se nechce chodit do práce, jelikož už mají dost. Přesto je to ale neodradí od toho, aby si nešli říct na úřad například o příspěvek na bydlení, který může činit i významnou částku.

Nejprve utraťte svoje peníze

Našli totiž díru v systému. Nemají sice žádné průběžné příjmy, například ze zaměstnání nebo z podnikání, ovšem na účtu mohou mít klidně desítky milionů korun, případně na je na ně v katastru psána spousta nemovitostí.

Čtěte také: Výchovné v Česku končí. Na důchodce došly peníze. Jurečka řekl, co je teď čeká

Dosud to skutečně nikdo nezkoumal. To by se však mělo konečně změnit, jelikož tohoto zneužívání systému začalo být příliš mnoho. Každý žadatel o dávky tak bude muset souhlasit s tím, že se mu stát podívá na bankovní účet, případně ověří, kolik nemovitostí vlastní. Pakliže zjistí, že jde o člověka majetného, žádnou dávku nevyplatí a slušně dotyčnému doporučí, aby nejprve spotřeboval svůj majetek, než bude žádat o sociální výpomoc.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 měsíc

Trochu zavádějící článek, protože už když někdo o mnoho let dříve žádal třeba o dávku hmotné nouze, kterou vyplácelo tehdy ÚMO, dnes sociálka, nebo příspěvek na bezmocnost, přišla kontrola a chtěla, aby třeba prodal televizi či věž, dokonce i auto, kterým rodiče vozili postižené dítě na spec. léčbu do Prahy. Při žádostech o příspěvek na ubytování či energie se přefkládaly výpisy z účtu za poslední kvartál. Když někdo vlastní nemovitost, je to už centrálně hlídáno, jsou i seznamy iestituentů, jinak by při zvedání daní nechodily nové složenky s konkrétní částkou. A aplikace už by měly být propojeny…

Jiří
Jiří
2 měsíců

V každém systému je díra a je zneužitelný ale to neznamená že se to musí změnit a když ano, tak takovým způsobem aby to neuškodilo těm poctivě pracujících. Což Jurečkova reforma nic jiného není,odrbat, vlézt lidem do soukromí prohledat účty a majetek,toto snad nedělali ani komunisti .

František
František
2 měsíců

To je ta Naše spravedlnost. Někdo na všechno od mládí kašle, je líný se něco naučit, a podle toho pak získá méně placenou práci, spoustu peněz utratí za alkohol a cigarety, a pak najednou nemá peníze a Stát mu pomůže dávkama. Jak k tomu příjde ten, kdo nebyl v mládí líný, dobře se učil aby později získal dobře placenou práci. A vzhledem k tomu, že nekouří a nepije ( alkohol ) má dost peněz. Jak tomu má rozumět člověk, který celý život pracuje, že Stát podporuje lidi kteří všechny peníze rozhážou ? A ještě lepší je, že těma dávkama Stát… Číst vice »

Hana Nesvadbová
Hana Nesvadbová
2 měsíců

Je to hnusný. Pak, že nejsou peníze. Pak se vláda naváži do důchodců. Kteří celý život pracovali. Ať se zaměři na tyhle pováleče a držgresle.
.