Mám strašný strach, říká hlavní statistik o koronaviru. Za den může být až 150 tisíc nakažených

Minulý týden se na půdě zdravotního výboru Poslanecké sněmovny odehrálo setkání, které nepřineslo mnoho pozitivních závěrů. Vystoupení šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška se neslo v duchu jasného sdělení: jsme na začátku, vyhráno zdaleka není. Naopak, může být mnohem hůře.

Nevíme, co venku zůstalo za nálož

Ladislav Dušek o koronavirové nákaze promluvil nebývale otevřeně a mnohými za to byl kritizován. Prý zbytečně straší a děsí veřejnost. Jenže Dušek coby ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) má k dispozici těžko zpochybnitelná data, ze kterých vycházejí epidemiologové, Ústřední krizový štáb a nakonec i vláda. V současné krizi tak patří k nejdůležitějším a nejčastěji využívaným osobám.

Dušek nakousl oblíbené téma promořování, jehož není kdovíjakým příznivcem, ale vzhledem k tomu, že vakcína ještě není úplně na obzoru a že koronavirus podle všeho dokáže navíc mutovat, nebude pravděpodobně možné se mu vyhnout. “Pokud není na obzoru zázračná vakcína, jako že to vypadá, že ta mrcha umí ještě mutovat a asi i jiný krásný věci, tak se prostě budeme – a tady to snad můžu říct, v tomto kolektivu to nebude sprosté slovo – promořovat,” řekl Ladislav Dušek poslancům. “Nějak to začít musí. Mám strašný strach z toho, co se stane, protože my nevíme, co tam venku v přírodě zůstalo jako nálož. Nevíme, v jakém časoprostoru jsme teď s tou infekcí.”

Rozvolnění se může vymknout z kontroly

Hlavní statistik zdravotnictví je poměrně skeptický k uvolňování ochranných opatření. Podle něj jsme sice pozastavili šíření viru, ale v žádném případě jsme se ho nezbavili. Obává se tak chvíle, kdy by se například v září veškerá opatření zrušila. “Když by se to od 1. 9. rozvolnilo tak, že by nastal úplně volný pohyb jako za normální populace. A předtím by už probíhal přípravný pohyb, třeba moje oblíbené metalové koncerty. A ten virus by dostal šanci se vrátit zpátky do reprodukčního čísla 2,8 a byl by v imunologicky naivní populaci, tak zvládne svoji finální předpokládanou attack rate, která je 60 procent v populaci, za tři měsíce,” nastínil Dušek pesimistickou verzi.

Ve výpočtech pak pokračoval: “To znamená, že za tři měsíce zvládne projít přes 6 milionů lidí. Výsledkem by bylo, že bychom se na vrcholu peaku dostali do dnů, kdy bychom měli 150 tisíc pozitivně diagnostikovaných a z toho by bylo 30 tisíc v kategorii 60+, a z nich by bylo 10 tisíc v kategorii těžce vulnerable a z nich by bylo 8 tisíc na umělé plicní ventilaci. Denně. Po dobu 1,5 měsíce.”

Vše o koronaviru

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
124 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments