Na českých zahradách se množí brouci, kteří vám sežerou všechny sazenice

Možná už jste měli tu „čest“. My jich máme na zahradě celé kolonie. Stínky a svinky jsou maximálně 2 cm dlouhé potvůrky se segmentovaným oválným hnědým či šedým tělem připomínající trilobity. Tato zvířátka sice mohou našim zahradám také pomoci, rozkládají totiž biologický odpad, který požírají, tráví a následně vylučují, ale často napáchají víc škody než užitku.

Sviny a stínky

Vypadají jako brouci, ale mezi hmyz se neřadí. Jde o suchozemské korýše, kteří přijímají kyslík žábrami z vody. Takže jsou nejpodobnější krevetám nebo humrům. To jsou paradoxy. Tělo mají pokryto krunýřem s překrývajícími se články. Mají 7 párů nohou, tykadla a oči citlivé na světlo a tmu. Nejaktivnější jsou v noci, slunce je rychle vysuší, navíc jsou světloplaché, proto se skrývají na temných vlhkých místech, ve skulinách, pod kameny, ve dřevě. Mezi oběma druhy (svinky vs. stínky) není velký rozdíl. Svinky se dokáží srolovat a snesou o něco sušší prostředí.

Jsou stínky a svinky škodlivé?

Naštěstí nekoušou, nepíchají, nepřenášejí nemoci, jenže těmto malým korýšům náramně chutnají semínka, listy a kořeny sazenic, zejména rajčat, okurek, ředkviček, salátu, hořčice, hrachu a fazolí. Pokud se dostanou do sklepa, smlsnou si i na uskladněné zelenině či uskladněném ovoci.

Jak se jich zbavit?

Zkontrolujte okolí domu a snažte se minimalizovat jejich výskyt. Utěsněte škvíry a trhliny v úrovni podlahy, u dveří, podél oken a ve zdech. Vnitřní prostory odvlhčete. Na práh sklepa nasypte křemelinu. Co se chemických prostředků týče, můžete stonky a listy sazenic postříkat přípravkem na bázi nimbového oleje. Jen pak potraviny před konzumací dobře omyjte.

Domácí past na svinky

Rozpulte pomeranč a položte jej dužinou dolů těsně k sazeničkám. Ráno ho otočte, bude plný svinek nebo stínek. Mrkněte se i kolem, potvůrky jsou pomalé, snadno je shrábnete. Stejně jako pomeranč funguje i mírně vydlabaný brambora. Pokud je chcete odpudit, tak svinky nesnáší česnek, skořici, mátu, oregano, ocet, kávovou sedlinu, chilli a kajenský pepř.

Pro gurmány

Vzhledem k tomu, že svinky jsou vlastně korýši, klidně si na nich můžete pochutnat. Jsou bohaté na proteiny a chutnají podobně jako krevety.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rena
Rena
19 dní

No jo, vyhubte veškerý “škodlivý” hmyz na zahradě a pak budete čumět. Příroda to má líp ošéfovaný, než si lidi dokážou představit, protože vidí jen tu pěkně posekanou zahradu. Ani ty sedmikrásky tam nechtějí, vždyť to vypadá jak papírky!? To proto na louce není vidět jiný motýl než bělásek. Jen houšť🤦

Jitka
Jitka
21 dní

No to jsou zase kecy… Svinky jsou neškodné uklízečky biologického odpadu. A byly na českých zahradách vždy. Do sazeniček se pustí leda v případě, že nám už uhynuly – třeba v důsledku přemokření. A na to, aby chroustaly semena, na to prostě nemají zuby. A jak dle vaší teorie zvládají přijímat ten kyslík z vody? To se nadechnou v bazéně, běží ukousnout salát a pak šipku zpět do bazénu?

Rena
Rena
19 dní
Reply to  Jitka

Jo, paní Jitko, takhle to teď bude.Anglický trávníček je prostě nejvíc. A nějaký svinky? To je asi synonymum svině? Lidi jsou úžasné hloupí, pokud věří takovým věcem…. Kontroluje někdo tyhle samozvaný reportéry, jestli nešíří absolutní kraviny?