Nejpoužívanější lék proti bolesti má extrémně závažný vedlejší účinek. Znamení na toaletě prozradí, že ho musíte přestat užívat

Málokterý lék se těší tak obrovské oblibě jako právě paracetamol neboli paralen. Když máte horečku nebo vás něco bolí, sáhnete po něm prakticky automaticky, protože víte, že přinese určitou úlevu. Jakkoliv neléčí příčiny problému, dokáže ulevit od jeho symptomů.

Široce dostupný lék

Asi by se nenašla domácí lékárnička, ve které paralen schází. Jeho rozšířenost daná velkými účinky, ale také dostupností bez receptu, je však dvousečnou zbraní. Je sice prostředkem první pomoci, což ale zároveň neznamená, že by byl zcela neškodný. Pokud si poctivě pročtete příbalový leták, zřejmě budete překvapeni, kolik nežádoucích účinků, a to často i závažných, paralen může mít.

Léky obsahující účinnou látku paracetamol jsou k dostání prakticky v jakékoliv lékárně, a to bez předpisu lékaře. Koupit si ho můžete v nejrůznějších formách, ať už jsou to klasické tabletky, kapsle nebo třeba sirup. Jde i o jiné léky než jen paralen, obvykle jsou určeny proti nachlazení či horečce.

Experti souhlasí s tím, že oproti jiným lékům má paracetamol poměrně malé množství vedlejších účinků. Díky tomu si ho můžete vzít i v poměrně velké dávce. Člověk si může vzít jednu až dvě 500 mg tablety čtyřikrát denně. Neznamená to ale hned, že by tu žádné nežádoucí účinky nebyly. Některé jsou dokonce velmi znepokojivé.

Foto: Shutterstock

Jak se projeví vážný problém

Závažný efekt paracetamolu se objeví na toaletě. Pokud zjistíte, že z vás vychází tmavá stolice, je nutné okamžitě přestat lék užívat a pokud možno vyhledat odbornou pomoc. Jde totiž o důsledek jednoho z nejzávažnějších vedlejších účinků léku, kterým je žloutenka. Ta se projeví také zežloutnutím bělma či kůže.

Pokud se ptáte, jak v důsledku užívání paracetamolu může dojít ke žloutence, vysvětlení je jednoduché. Nejde pochopitelně o známou infekční žloutenku. Tato přichází ve chvíli, kdy jsou nějakým způsobem poškozena játra a jejich funkce selhává.

Samotnou žloutenku potom rozjede příliš vysoká hladina pigmentu bilirubinu v krvi. Ten také způsobí tmavou stolici a barvu moči. Ačkoliv jde o výjimečný nežádoucí účinek, vzhledem k množství, v jakém se paracetamol užívá, k němu dojít může.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments