Jak se projevuje astma a jak předcházet astmatickým záchvatům?

Symptomy naznačující astma mohou být nejen velmi subjektivní, ale také nevinné a rozhodně byste neměli nic ponechat náhodě. Co náleží mezi nejčastější příznaky tohoto závažného onemocnění? Jak lze předejít astmatickému záchvatu, jaká doporučená opatření dodržovat?

Astma je závažným onemocněním, které postihuje dýchací cesty a může kdykoliv propuknout působením alergenů doma i venku. Astma bronchiale je zánětlivým onemocněním, u kterého dochází ke zúžení dýchacích cest. Onemocnění bývá zpravidla vyvoláno právě na základě alergie. Vliv na spuštění astmatu může mít však i virová infekce či nadměrná fyzická námaha.

Primární znaky astmatu

Mezi základní symptomy náleží sípání a problémy s dýcháním, které samozřejmě můžou mít i řadu jiných příčin, jako jsou například srdeční problémy, obezita. Dalšími možnými příznaky je stažení dýchacích cest, výdechová dušnost, bolest na hrudi, suchý až dráždivý kašel, který nejvíce trápí v noci a po ránu, nadměrná tvorba hlenu, otok sliznice, rovněž poruchy spánku, celková slabost a zvýšená únava vedoucí k celkovému oslabení organismu.

Doporučená opatření pro zdárnou léčbu

Podstata spočívá v odstranění alergenu neboli spouštěče astmatu. Vhodné je pravidelně ráno větrat, ale také během vaření, sušení prádla v bytě či po koupání. Samozřejmostí by mělo být používání pouze kvalitního vysavače s výkonnou filtrací, ideální jsou antibakteriální vysavače, které jsou určené na odstranění roztočů z lůžkovin, matrací a textilií. Ložní prádlo prát na více jak 60 °C a pokud možno měnit minimálně jednou týdně. Vyhýbat se dráždivým látkám, jako je nejen cigaretový kouř, ale také se jedná o parfémy, čisticí přípravky. Regulovat koberce v domácnosti, závěsy a další lapače prachu a alergenů.

Předejití astmatickému záchvatu

Zásadní je, vyhýbat se situacím, které vyvolávají a způsobují záchvaty kašle a dušnosti. Kromě absolvování pravidelných kontrol u lékaře, je třeba řádně užívat předepsané léky proti astmatu, zvládání také správné techniky inhalace léků. Velmi vhodná a doporučovaná je fyzická aktivita, která je prospěšná pro astmatiky. Sport efektivně napomáhá nemocnému nemoc zvládat, kontrolovat, ale předností je, že učí také správnému dýchání.

Vhodným sportem je plavání, pěší turistika, jízda na kole. Plavání má velmi pozitivní vliv, neboť posiluje celé tělo, podporuje dýchání. Jen pozor na to, že některé bazény mají silně chlorovanou vodou, což by mohlo podráždit sliznici dýchacích cest.

Důležité je chránit plíce, nekouřit a pečovat o své dýchací cesty. Nepoužívat doma různé osvěžovače vzduchu, silně parfemované výrobky. Vhodné je udržovat teplotu v místnostech okolo 20 °C a vlhkost vzduchu 40 až 50%. Toho lze snadno dosáhnout za pomoci zvlhčovače vzduchu.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments