Jak se vypořádat s alergií přírodní cestou?

Jaro je nejen čas rozkvetlých luk a sadů. Je také začátkem pylových alergií, které trvají až do zimy. Naštěstí nám příroda podává prostředky, jak s pylovou alergií bojovat.

Co je alergie?

Alergie je přehnaná reakce našeho imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme a které jsou pro naše tělo naprosto neškodné. Tyto látky nazýváme alergeny. Jsou spouštěči alergických reakcí, aktivují protilátky ze skupiny imunoglobulinu IgG a zvyšují jejich tvorbu.

Jak vniká alergie a jaká je její příčina? Klasická medicína nezná odpověď na tuto otázku, zná pouze rizikové faktory vzniku alergie. Podle alternativní medicíny stojí za vznikem alergie problémy v játrech a ve střevech. Střeva obývají trilióny prospěšných bakterií, které hrají důležitou roli nejen při štěpení živin, ovlivňují také činnost našeho imunitního systému.

Jemnou výstelku střev není těžké poškodit. Následně vzniká stav, kdy některé bílkoviny, přijaté potravou se nerozštěpí ve střevech, nýbrž putují do krevního řečiště, kde je imunitní systém vyhodnotí jako vetřelce a napadne je.

Jak se projevuje alergie?

Nejběžnějšími projevy alergie jsou alergická rýma, zánět spojivek, svědění a otok očí. Dalšími projevy je pocit zaplnění až bolesti v uších, zarudnutí pokožky a její svědění, kopřivka, atopický ekzém. Alergici mohou také trpět chronickou dušností, chronickým kašlem, záněty horních cest dýchacích i astmatem.

Jak vyzrát na alergii?

Alergie dokáže člověka pořádně potrápit. Pokud chce najít úlevu od potíží, měl by zjistit alergen a vyhnout se mu, Vyhýbáním alergenu se vyhneme i projevům alergie.

Existuje pylový kalendář, který nám ukazuje, ve kterém měsíci kvete konkrétní alergen – byliny a traviny na které máme alergii. To nám pomůže vyhnout se alergenům.

Ne vždy se to daří, proto ke slovu přicházejí léky, které tlumí nepříjemné příznaky alergie. Naštěstí nám příroda dala prostředky – bylinky a houby, které jsou cennými pomocníky v boji proti alergii.

Bylinky a houby proti alergii

Kopřiva je nejen plevel, se kterým se setkáme na zahrádkách, v lese, na loukách, v parcích, rumištích i podél cest. Kopřivové listy jsou bohatým zdrojem flavonoidu kvercetinu, který potlačuje vylučování histaminu, bez něhož by k alergické reakci nedošlo.

Kromě kopřivy je jedním z nejlepších prostředků proti alergii černý rybíz. Osvědčil se jako pomocník proti astmatu, senné rýmě i ekzému.

Měsíček lékařský známe jako bylinku, která podporuje hojení ran. Tato bylinka dokáže tlumit astma i kašel. Na kožní projevy alergie platí mast z bezu, která si umí poradit s ekzémy.

Ostropestřec mariánský a jalovec jsou bylinky, které detoxikují játra a podporují jejich regeneraci. Tím nám podle alternativní medicíny mohou pomocí proti alergii.

Alergie řeší také některé houby, jako je penízovka smetonohá a reischi (lesklokorka lesklá). Reischi si umí poradit s poruchami imunity i s různými druhy alergií. Navíc regeneruje játra a podporuje fungování střev.

Autor: Evžena Janovská

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments