Špatná hygiena rukou se může vymstít. Nejčastěji tak dochází k napadení trávicího ústrojí

Nedostatečná nebo nesprávně prováděná hygiena rukou často vede k šíření infekčních chorob, průjmových onemocnění, virů, bakterií, plísní, kvasinek i parazitů. Často se nám dostávají do trávicího traktu.

Děti i dospělí toto riziko mnohdy podceňují. Techniku správného mytí a dezinfekce rukou dnes najdete všude na internetu a často i nad umyvadly veřejných toalet, přesto si málokdo z nás myje ruce opravdu správně. Většina lidí si nemyje ruce tak často, jak by měla a myje si ruce nedostatečně důkladně. V důsledku toho roste riziko přenosu chorob.

Kdy, jak a proč

Ruce je třeba si mýt zejména po návštěvě toalety, ale také před každým jídlem i po jídle, po zakašlání, kýchnutí i smrkání a po jakémkoliv návratu z venku, zejména po jízdě MHD. Rozhodně si nestačí jen ledabyle umýt dlaně, ale je třeba si umývat ruce i shora, mezi prsty a jednotlivé prsty. Nejčastěji opomíjeným místem je i oblast zápěstí pod hodinkami.

Prevence před nebezpečím přenosu infekčních chorob

Hygiena rukou je důležitá hlavně kvůli prevenci přenosu infekčních a průjmových onemocnění, jako je virová hepatitida typu A, chřipka, koronavirus, salmonelóza, rotavirové infekce a enterovirové infekce, které tvoří velká skupina infekčních chorob s orálně-fekálním mechanismem přenosu patogenu. Mohou mít vážné následky a některé pacienty dokonce ohrozit na životě. Prevenci v podobě mytí rukou je proto třeba provádět správně a dostatečně často.

Pozor na parazity

K nejrozšířenějším infekcím trávicího traktu patří napadení parazity. Nejrozšířenější cizopasník je roup dětský. Léčba je zdlouhavá, protože je třeba komplexní postup. Roupy žijí v konečníku. Samičky kladou v noci v okolí řitního otvoru vajíčka. Stačí se nevědomě v noci při svědění poškrábat a ráno si důkladně neumýt ruce. Často se tak opakovaně zanesou vajíčka do úst a tím se opět infikujeme. Svými dotyky je přenášíme na jiné osoby. To se děje hlavně u dětí.

Pozor si musí dát i ženy

U dívek a žen se někdy stěhují samičky roupů do rodidel. Mohou způsobit vaginální záněty a záněty močových cest, výjimečně zánět slepého střeva. Roup dětský – Enterobius vermicularis je bílý nitkovitý červ velký asi 10 mm, který má zašpičatělé oba konce těla. Výše popsané příznaky nazýváme enterobióza.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments