Změny na nehtech odhalí závažné nemoci. Pozor si dejte na bílé tečky a rýhy

Rýhy na nehtech mohou být svislé, tedy vertikální, ale i podélné a mohou se objevovat na rukou i na nohou. Nehty bývají vroubkované, s rýhami i pruhované. Rýhy mohou být i ve formě malých ďolíčků. Objevují se i bílé tečky a bílá místa.

Příčiny rýh na nehtech

Rýhy na nehtech poukazují na nedostatečné čištění organismu a dehydrataci. Vlnité rýhy vznikají následkem vyššího obsahu toxických látek v těle. Bývají také předzvěstí mnoha civilizačních chorob. Vypouklé nehty poukazují na onemocnění plic a problémy se štítnou žlázou. Lžičkovitě vypouklé nehty na nedostatek železa.

Podélné, vertikální, svislé rýhy na nehtech

Podélné rýhy poukazují na špatné vstřebávání živin v trávicím ústrojí. Často vznikají i běžným stárnutím a jejich výskyt se zvyšuje s přibývajícím věkem.

Vodorovné horizontální, příčné rýhy na nehtech

Příčné rýhy naznačují poruchy tvorby rohoviny a poškození růstu. Někdy se jim říká Beau-Reilovy linie. Objevují se po infekčních nemocech jako je tyfus a malárie, ale i při diabetu, nemocích srdce nebo jiné dlouhodobé chorobě. Mohou se objevit po vysokých horečkách i povrchovém zranění. Naznačují špatnou výživu i nedostatek zinku. Nehty rostou asi o 4 mm za měsíc a podle rýh lze zjistit, kdy nemoc začala.

Bílé skvrny na nehtech

Kulaté, bílé skvrnky nebo Meesovy bílé proužky napříč nehtem vznikají po otravách těžkými kovy, infarktu i horečce. Někdy jsou i vrozené nebo vzniknou při ekzému.

Bílé flíčky a bledé nehty naznačují anemii, onemocnění jater, nedostatek železa, vitaminu A, B, zinku, podvýživu, ale i stárnutí. Na nehtu prsteníčku poukazují na ukládání vápníků v ledvinách, na prostředníčku ve střevech a na ukazováčku ne plicích. Téměř celý mléčně bílý nehet naznačuje chronické onemocnění ledvin. Bílé rýhy zase cukrovku, lupénku, Raynaudovu chorobu, trauma i stárnutí.

Foto: Shutterstock

Bílé nehty s tmavšími okraji

Bílé nehty s tmavším okrajem nebo přecházení do žluta může značit jaterní onemocnění. Bílá barva u kořene se zarudlými nehtovými lůžky na konci naznačuje urémii nebo selhávání ledvin.

Zažloutlé nehty

Žluté nehty mají kuřáci, pacienti se žloutenkou, poruchami štítné žlázy, diabetem, onemocněním plic, lupenkou, oslabením jater i ti, co dlouhodobě užívají některá antibiotika, jako je tetracyklin. Někdy jde o plíseň, kdy se nehty třepí a lámou.

Tmavé nehty

Hnědočerné nehty se objeví po lécích proti malárii, nebo může jít o melanom, tedy rakovinu kůže. Nahnědlé, zakulacené nehty, zakřivené konce a deformované nehty vypovídají o nedostatku vitaminu B12.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments