Jednoduchý trik na nafouknuté břicho. Stačí změnit jedinou věc a obvod pasu se zmenší

Mnoho lidí dělá tu samou chybu. Když se potýkají s problémy s nadýmáním, většinou to nepovažují za téma vhodné k diskuzi a naopak se za to stydí. Své nafouklé břicho si tak nechávají pro sebe a snaží se ho všemi možnými způsoby maskovat. Potichu tak trpí. Přitom stačí změnit jedinou věc, aby se cítili výrazně lépe.

Velká nepříjemnost vizuální i pocitová

Nafouklé břicho není nic příjemného, to vám potvrdí každý, kdo se s ním někdy potýkal. Nevypadá dobře, když máte břicho jako balón a navíc se s tím pojí velké pocitové nepříjemnosti. V břiše neustále něco škrundá a máte pocit, že každou chvíli prasknete, případně, že jste znenadání otěhotněli. Zatímco ráno jste se cítili ještě dobře, večer už máte obvod pasu významně větší. Dobrou zprávou je, že s tím lze něco dělat, a to poměrně jednoduše. Podle časopisu The American Journal of Gastroenterology stačí změnit jedinou věc.

Dnes už nikoho nepřekvapí, že za nadměrným nadýmáním může být onemocnění tlustého střeva, tenkého střeva, slinivky nebo žaludku. Až 90 % lidí tímto projevem trpí kvůli syndromu dráždivého tračníku. V řadě případů tak stačí pouze změnit stravu a příznaky zmizí.

Nemusíte se ale hned obávat, že máte nemocný trávicí trakt. Nejčastějším spouštěčem nadýmání je nesprávná kombinace jídel či konzumace potravin, které nafukování způsobují. Pomáhá především jedna věc. A to snížení příjmu soli ve stravě. Kromě toho je také dobré kontrolovat příjem vlákniny v potravě. Ta je obecně prospěšná, ale pokud jí konzumujete příliš, může způsobovat právě plynatost.

Se solí to nepřehánějte, jinak vám hrozí nadýmání. / Foto: Shutterstock

Redukujte sůl ve stravě

Nadýmání je jedním z hlavních gastroenterologických problémů. U některých lidí může být zhoršené stravou s vysokým obsahem vlákniny. Naše výsledky však ukázaly, že se nadýmání zlepší, i když se člověk vlákniny vzdát nemusí. Stačí snížit příjem sodíku,” uvedl gastroenterolog Noel Mueller.

Vlákninu tak ze svého jídelníčku hned nevyřazujte, obvykle stačí ji pouze trochu redukovat. Platí přitom, že na příjem vlákniny jsou citlivější muži než ženy.

Sůl se zdá být větším problémem. Není přitom zcela jasné, jakým způsobem nadýmání způsobuje. Předpokládá se ale, že sůl způsobuje zadržování vody v těle. Podle lékaře mění střevní mikrobiom způsobem, který modifikuje produkci bakteriálního sulfidu.

Foto: Shutterstock, zdroj: The American Journal of Gastroenterology

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments