Ondřej Svoboda: Dr. Digital zefektivní primární péči i prevenci

Ondřej Svoboda není ve zdravotnictví žádným nováčkem. Úspěšně vedl společnost, která je distributorem zdravotnických prostředků. Když před několika lety viděl, s jakými potížemi se potýkají jeho prarodiče při řešení zdravotních problémů, uvědomil si, že zároveň našel díru na trhu. Neváhal a vrhl se na studium eHealth a Telemedicíny. Se svým projektem Dr. Digital chce pomocí moderních technologií zefektivnit české zdravotnictví a díky prevenci předejít závažnějším nemocem.

Co přináší Dr. Digital a jeho virtuální klinika?

Dr. Digital má za cíl podpořit primární péči, digitalizovat české zdravotnictví a lékařské záznamy. Pacient monitoruje pomocí zařízení životní funkce z  domova a sdílí naměřené hodnoty s lékařem na dálku pomocí aplikace. Kromě měření vitálních hodnot umožňuje také součást vyšetření pediatrů a kardiologů.

ČR je na vedoucích pozicích v úmrtích způsobených kardiologickými potíži. Jak může Dr. Digital pomoci?

Kardio pacienti jsou velké téma. I mozková mrtvice spadá pod kardiologický původ. Bezmála polovina úmrtí v České republice má kardio příčinu, což nás bohužel celosvětově dostává na přední příčky nejen v Evropském, ale i celosvětovém měřítku.

Dr. Digital se zaměřuje také na osvětu a porozumění kontextu naměřených hodnot. Doktor může zvolit hraniční hodnoty tlaku pacienta, které bude sledovat a při překročení těchto limitů aplikace zašle upozornění. Z hlediska prevence jde o skvělý způsob, jak předcházet zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Své naměřené hodnoty má pacient přehledně pod kontrolou v telefonu.

Jak funguje virtuální klinika?

Virtuální klinika má tři stupně, a to recepci, čekárnu a ordinaci. Recepce slouží k zaznamenání základních informací o zdravotním stavu, prodělaných nemocech, alergiích nebo krevní skupině. Naskenováním QR kódu, který můžete mít v různých podobách u sebe, např. na klíčence, nebo jako magnetku doma na lednici, se k informacím dostanou zdravotníci.

Čekárna vyžaduje registraci klienta. Ten dostane monitorovací zařízení, která jsou certifikovaná jako zdravotnické prostředky, a umožňují měřit teplotu, tlak, spirometrii, oxymetrii, EKG, cukr, váhu nebo BMI.

Ordinace nabízí navíc i hodnocení stavu lékařem a služby koordinátora péče. Lékař individuálně posoudí zdravotní stav v rámci pravidelných konzultací přes videohovor. Pacient nemusí nikam docházet osobně a svůj zdravotní stav může s lékařem řešit i na dálku z pohodlí domova nebo třeba z dovolené u moře.

Co je úkolem koordinátora péče?

Koordinátor řídí aktivity pacienta a udržuje zdravotní záznamy aktuální. Plánuje návštěvy doktorů i vyšetření, administruje jejich výsledky a předepsané léky. Jde o speciálně vyškolenou zdravotní sestru.

S jakými problémy se ČR v digitalizaci potýká?

V Česku chybí obecně digitalizace státní správy, která by měla být předstupněm digitalizace zdravotnictví.  Schválení zákona o eHealth, které proběhlo loni v létě, dává obecné mantinely, které pomohou v tom, aby se podmínky pro telemedicínu mohly dál nastavovat. V praxi se telemedicína už dávno používá. Tato praxe tak může pomoci upravovat další legislativní podmínky. Jako důležité vnímám, aby se čeští zákonodárci inspirovali v zemích, kde již telemedicína funguje a čerpali z jejich zkušeností.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments