Rozvrh hodin pro potraviny. Co nikdy nejíst k snídani a co k večeři

Snídaně i večeře je důležitým jídlem dne. Ať už dodržujete fitness režim či redukční dietu neměli byste tato jídla vynechávat. Které potraviny se k snídani a večeři nehodí?

Naučte se snídat i večeřet

V nejrůznějších dietních režimech a doporučeních na rychlé zhubnutí se dočtete, že máte vynechávat snídani, večeři či obojí.

Rady o jídle pouze dvakrát denně v 11 hodin a 15 hodin nebo o tom, jak nejíst po 17. hodině, směle hoďte za hlavu. Kdo vstává kolem 5. hodiny ranní, jelikož začíná v práci na 6, musí mít jiný režim než ten, kdo pracuje z domu a protírá oči úderem 10. hodiny dopolední.

Stejně tak musíte přizpůsobit režim době, kdy chodíte spát. Není možné jít spát o půlnoci a poslední jídlo si dát v 5 hodin odpoledne.

Snídaně by měla proběhnout do hodiny po probuzení a večeře by měla být 2 hodiny před spaním.

Co nejíst na lačný žaludek

Potravin i nápojů, které nejsou vhodné na lačný žaludek je celá řada. Někdy je problémem samotná potravina a někdy jen její úprava.

Nevhodné snídaně:

 • Jogurt, kysané výrobky – na lačný žaludek nejsou vhodné. Konzumujte je například společně s porcí ovesných vloček.
 • Syrová zelenina a rajčata – dráždí žaludeční sliznici a způsobují překyselení. Jako první by tedy do žaludku mělo putovat například celozrnné pečivo.
 • Citrusy – veškeré citrusové plody konzumujte až jako dopolední svačinu. Doporučení platí zejména na ovocné šťávy z citrusů, kterými mnohdy začínáme den.
 • Čokoláda a sladkosti – přemíru ranního cukru není schopen náš organizmus rychle zpracovat, inzulínová odezva je pomalejší a dochází k výkyvům glykémie v krvi.
 • Káva – ranní šálek kávy má místo až po snídani, v opačném případě dráždí sliznici.
 • Studené a perlivé nápoje – studené nápoje zpomalí proces ranního trávení a perlivé nápoje na prázdný žaludek způsobují nadýmání.

Co nejíst večer

To, co zkonzumujeme během večera má velký vliv na kvalitu spánku. Zdravé večeře dokonce pomáhají při procesu hubnutí, proto by neměly být opomíjeny.

Nevhodné večeře:

 • Syrová zelenina – ačkoliv se lehký zeleninový salát jeví jako vhodná volba, není tomu tak. Syrová zelenina je hůře stravitelná. Zkuste si ji připravit v páře, upéct nebo ugrilovat.
 • Tučné maso – stejky jako bejky si ponechejte raději k obědu. Vysoká dávka bílkovin před spaním je hůře stravitelná. Sáhnout můžete po menší porci ryby nebo drůbeže.
 • Kořeněná, pálivá a česneková jídla – produkci žaludečních šťáv a rychlé trávení podporují nejrůznější pálivá jídla, ty ale nejsou vhodná navečer, hrozilo by pálení žáhy.
 • Luštěniny a houby – obojí je pro trávící soustavu příliš těžké na zpracování, hodí se spíše na oběd.
 • Cukrovinky, sladkosti, alkohol – oblíbená lákadla k večernímu filmu je dobré vynechat. Stejně jako křupky, brambůrky nebo popcorn.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
PoradDokola
PoradDokola
13 dní

Je to stále a pořád dokola – jeden pisálek řekne pijte vodu s citrónem, druhý to na jiném webu popře. A není to jen tohle. Jedni radí jezte 7x denně, druzí 3x, třetí zase něco.. Za mě základ – ráno si po probuzení dát 2 sklenice vody (ať už s citrónem nebo bez), následuje ranní očista (15 minut) a následně si nachystám snídani. Snažím se vynechat pečivo, ale když už, tak nejraději klasický chleba se sádlem nebo s máslem (žádné rádoby žitné a podobné pečivo, žádná rama, flora a jiné). Nejčastěji jsou to vajíčka na jakýkoliv způsob nebo nějaký rychlý… Číst vice »

Andrea
Andrea
13 dní

Moje prababička mi někdy k snídani nebo jako tečku po večeři ( protože jsem to jako malá vyžadovala ) dělala chleba se sádlem a posypaný syrovou cibulí. Mňááám 😋 a jaká zdravá holka ze mě vyrostla / i hubená 🙎🏻‍♀️

Tom
Tom
16 dní

Čtu to v devět hodin večer a úplně jsem zapomněl na to, že mám vedle sebe čerstvé křupky. Díky za připomenutí:+)))

JanaBa
JanaBa
16 dní
Reply to  Tom

😁😁😁

fsrhsnfsg
fsrhsnfsg
16 dní

ja snidam psi granule

Adolf
Adolf
15 dní
Reply to  fsrhsnfsg

..to budeš asi velkej inteligent 🤭

Karel Janata
Karel Janata
16 dní

Jogurt, kysané výrobky – na lačný žaludek nejsou vhodné.
—————————————————–
Lidé, nevěřte tomu !! Několik let jsem žil na Balkáně. Lidé tam ráno pravidelně snídali kyselé mléko – my tomu říkáme jogurt. V té zemi mají nejnižší výskyt rakoviny střev a žaludku na světě – že by to byla náhoda ? Neznali zácpu a podobně…Jako je tomu na západě. Na všechny záněty do sebe kopli kapku rakije a šli do práce. Rakiji opravdu jen v případě, že začal zánět – třeba dásní. Doktoři se tam nudili. Jo, pořád platí – výživa budiž tvým lékem…

Věrka
Věrka
16 dní
Reply to  Karel Janata

Nevěřím, co je napsané o snídani. Nejen altern.medicina radí ráno vlažnou vodu s pár kapkami citronu, zeleninvou, ovocnou šťávu, ovoce, k pečivu poté rajče,apod. |Od malička takto snídáme.Co radí jeden známý léčitel, kterému věřím víc než na 100% říká totéž. O večerním jídle jsem tu už ani nečetla, ale vím, že se říká, že 2 hod před ulehnutím by se už jíst nemělo, obzvlášť něco těžšího – vajíčka, vepřové, česnek…Nevím, Když se před spaním nenadlábnu(ale něco lehčího), prostě neusnu. Každý má to svoje nastaveno jinak a všelijaké “zaručeně správné rady” psané, aby se psalo, mi můžou…