Dobrá zpráva pro vaši postavu: Jíst můžete i večer, stačí dodržovat základní pravidla

Dodržujete pravidlo, kdy se nemá večeřet po 17 či 18 hodině? Na čase ani tak nezáleží, podstatné jsou jiné věci. Jaké to jsou? Na to se dnes podíváme blíž.

Pokud byste v 17 hodin večeřeli a šli za 2 hodiny spát, bylo by to přirozené. Pokud však chodíte spát až o půlnoci, určitě byste neměli tak dlouho hladovět. Tvrzení, že pokud chceme zhubnout, po 17 či 18 hodině večer bychom už neměli nic jíst, je jen velmi rozšířený mýtus. Podle mezinárodně uznávaného výživového poradce Manuela Villacorta to všeobecně neplatí. Mnohdy je vyvážená pozdní večeře přirozenější.

Dodržujte jiné zásady

Během dne máme přijmout 70 % kalorií a na večeři si dát zbylých 30 %. Před nočním spánkem je třeba dát tělu dostatek času na trávení. Poslední jídlo se doporučuje konzumovat alespoň 90 minut až 2 hodiny před ulehnutím do postele. Nebudeme mít plný žaludek a nebudeme ani hladoví. Pak se nám bude lépe usínat spát. V noci nás nebude budit hlad a ráno se nebudeme probouzet unavení a slabí. A naopak nebudeme s plným žaludkem udržovat v chodu trávicí trakt včetně jater, kdy tělo nemůže dostatečně regenerovat, nezpracuje energii a ukládá tukové zásoby.

Foto: Shutterstock

Jak rozdělit jídlo

Někomu vyhovuje jíst 1,5 hodiny před spánkem, jinému 2 až 3 hodiny před ulehnutím do postele. Pokud chodíme spát kolem 22 hodiny, můžete jíst v 19 hodin, a pokud uléháme ve 24 hodin, večeře může být ve 21 hodin.  Dobrým řešením je i druhá večeře, kdy si můžeme dát i 2 menší večeře. První v 18 hod a druhou ve 21 hodin. Pak je třeba šetřit sacharidy a nejlépe se obejít bez nich. Dát si několik plátků šunky nebo nízkotučný sýr a trochu zeleniny zcela bez pečiva. Pokud syrovou zeleninu trávíte těžko, je dobré ji zlehka podusit nebo ugrilovat.

Lehká večeře

Místo rizota nebo špaget si dejte míchanou zeleninu s kouskem sýra, šunky, vajíčka nebo tuňáka. Zeleninu zvolte s nižším obsahem sacharidů, jako je květák, lilek, cuketa či dýně. Pokud je to na vás málo, doplňte luštěniny. Obsahují hodně bílkovin a zasytí. Proti nadýmání doplňte kmín, fenykl, bazalku, majoránku nebo rozmarýn.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments